Дифтерія: що варто знати, щоб вберегтися

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання верхніх дихальних шляхів, яке характеризується місцевим фібринозним запаленням та плівчастим нашаруванням (переважно на слизових оболонках ротоглотки) з явищами загальної інтоксикації та переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем. Також виникають випадки дифтерії шкіри, слизових оболонок та кон’юктиви.

Збудником є дифтерійна паличка (коринебактерія), яка виробляє екзотоксин. Захворюванність та смертність обумовлені бактеріальним екзотоксином.

Інкубаційний період захворювання – від 3 до 10 днів.

Джерело інфекції – хвора людина або носій дифтерійної палички, який виділяє токсигенні штами збудника.

Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, факторами передачі також можуть бути предмети побуту.

СИМПТОМИ

Захворювання на дифтерію може мати наступні прояви:

– біль у горлі;

– підвищена температура, лихоманка;

– набряк слизової оболонки ротоглотки;

– наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу;

– набряк шиї;

– збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Ускладнення

Ускладнення від дифтерії можуть включати

– блокування дихальних шляхів;

– інфекційно-токсичний шок;

– ураження серцевого м’яза (міокардит),

– ураження нервової системи;

– нефрозонефрит;

– легенева інфекція (дихальна недостатність або пневмонія).

ПРОФІЛАКТИКА

Дифтерія – вакцинокерована інфекція. Хворіють на дифтерію нещеплені особи або ті, які не отримали усіх доз вакцини.

Нагадуємо, що захиститися від дифтерії й попередити розвиток небезпечних ускладнень – вакцинація для дітей і ревакцинація для дорослих (кожні 10 років)

ВАКЦИНАЦІЯ ДІТЕЙ

Згідно з Календарем профілактичних щеплень в Україні, вакцинація АКДП вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (АДП-М).

ВАКЦИНАЦІЯ ДОРОСЛИХ

Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказаннями, які раніше були щеплені, проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.

Щоб отримати щеплення проти дифтерії, зверніться до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.

 

При появі симптомів захворювання необхідно якомога швидше звернутись за медичною допомогою!


ОБЕРЕЖНО, КІР

У Запорізькій області епідситуація з кору ускладнилася з 2017 року - зареєстровано 202 випадки (11,6 на 100 тисяч). У 2018 році відбувся зріст захворюваності у порівнянні з 2017 роком на 83% – зареєстровано 367 випадків (21,3 на 100 тисяч). За оперативними даними на 29.08.2019 зареєстровано 874 випадки кору (49,3 на 100 тис.). Захворіли 651 дорослий (43,9 на 100 тис.) та 223 дітей (77,1 на 100 тис.).

Загалом у Запорізькій області з початку спалаху захворіли на кір 1443 людини. 

За весь період ускладнення епідситуації з кору у Запорізькій області захворіли 148 працівників закладів охорони здоров’я, їх питома вага в загальній кількості захворілих склала 10%. Захворюваність реєструвалася в закладах охорони здоров’я м. Запоріжжя – 63 випадки, м. Мелітополі – 19, м. Бердянську – 17, м. Енергодарі – 4, Василівському районі – 16, Приазовському районі – 12, Приморському – 6, Вільнянському - 7. Ще в пяти районах області зареєстровано по 1-3 випадки.

За 2017-2019 роки захворіли 28 працівників закладів освіти, 29 студентів. Більшість захворілих проти кору не були щеплені або не мають даних про щеплення. В 2019 році серед захворілих дорослих не мають щеплень проти кору 85%, серед дітей – 62%.

З 2017 року в області зареєстровано 19 спалахів кору в організованих колективах та в побуті, в т.ч два – у 2017 році, 17 – у 2019 році. Захворіли під час спалахів 183 особи (14% від усіх захворілих), у т.ч. 120 дітей та 63 дорослих. У 2019 році шість спалахів виникло в побуті, де діти не вакцинувались з релігійних причин. Загалом у 2019 році при спалахах захворіли 53 дитини, 35 із них (63%) – діти, яких батьки не щепили за релігійними переконаннями. У 2017 році був зареєстрований спалах серед осіб ромської національності (35 захворілих, у т.ч. 27 дітей), де всі захворілі також не мали щеплень проти кору.

З метою стабілізації епідситуації з кору в Україні та області з 2017 року проводяться посилені заходи з імунізації проти кору дітей, з 2018 року – дорослих груп ризику. А це — медичні працівники, працівники освітніх закладів та немедичні працівники закладів охорони здоров’я, представники силових структур - МВС, Міноборони, СБУ, Національної поліції України, Національної гвардії України, Прикордонної служби України, Державної служби охорони, а також студенти. Проте на теперішній час залишається велика кількість не щеплених як серед дітей, так і серед дорослих груп ризику.

Таким чином, попри проведення з 2017 року системних додаткових заходів з імунізації проти кору дітей захворюваність залишається високою. Зберігається ризик продовження та посилення спалаху кору у регіонах, де залишаються діти та молоді дорослі, які не отримали планові щеплення в попередні роки. Ситуація може погіршитися через недостатній рівень колективного імунітету в когорті дорослих.

В умовах напруженої епідемічної ситуації та за результатами проведених нарад з представниками обласних департаментів охорони здоров’я, освіти та науки МОЗ України наголосило на важливості проведення додаткової посиленої імунізації, а саме: серед дітей дошкільного та шкільного віку, студентів середніх та вищих навчальних закладів без обмежень по віку, а також серед дорослих із груп професійного ризику (медичних та немедичних працівників закладів охорони здоров’я, працівників закладів освіти, службовців силових структур тощо).

Зважаючи на важливість проблеми, регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій погодила Календарний план заходів щодо додаткової посиленої імунізації населення проти кору в Запорізькій області.

https://www.zoda.gov.ua/news/47069/skladna-situatsiya-iz-zahvorjuvanistju-na-kir-potrebuje-dodatkovoji-posilenoji-imunizatsiji.html

                                                                         Таблиця щепленнь за віком

 

Вік

Щеплення проти

1 день

 

Гепатиту В-2

       

3–5 днів

Туберкульозу-1

         

1 місяць

 

Гепатиту В-2

       

2 місяці

   

Дифтерії, кашлюку, правця-3

Поліомієліту-4

Гемофільної інфекції-5

 

4 місяці

   

Дифтерії, кашлюку, правця-3

Поліомієліту-4

Гемофільної інфекції-5

 

6 місяців

 

Гепатиту В-2

Дифтерії, кашлюку, правця-3

Поліомієліту-4

   

12 місяців

       

Гемофільної інфекції-5

Кору, краснухи, паротиту-6

18 місяців

   

Дифтерії, кашлюку, правця-3

Поліомієліту-4

   

6 років

   

Дифтерії, правця-3

Поліомієліту-4

 

Кору, краснухи, паротиту-6

7 років

Туберкульозу-1

         

14 років

     

Поліомієліту-4

   

16 років

   

Дифтерії, правця-3

     

26 років

   

Дифтерії, правця-3
(надалі — кожні 10 років)

  

 

2. Щеплення дітей з порушенням Календаря

При вирішенні питання про щеплення дітей з порушенням цього Календаря необхідно проводити вакцинацію з дотриманням мінімальних інтервалів.

Не слід розпочинати серію вакцинації спочатку, якщо була пропущена доза, незалежно від того, скільки часу минуло. Необхідно ввести дози, яких не вистачає, за графіком з дотриманням мінімальних інтервалів.

Мінімальний інтервал - інтервал, який допускається до введення вакцини/анатоксину проти однієї і тієї самої інфекції особам з порушенням цього Календаря. Введення чергової дози вакцини/анатоксину з меншим, ніж мінімальний, інтервалом не зараховується. При виборі схеми вакцинації необхідно керуватися інструкцією виробника про застосування вакцини/анатоксину.

 

Для дітей віком від 2 місяців до 6 років 11 місяців 29 днів

 

Вакцини, анатоксини

Мінімальний інтервал між дозами

1 - 2-а дози

2 - 3-я дози

3 - 4-а дози

АКДП1, АаКДП1

1 місяць

1 місяць

6 місяців

АДП

1 місяць

9 місяців

 

Проти поліомієліту2

1 місяць

1 місяць

6 місяців

Проти гепатиту B3

1 місяць

1 місяць

 

Проти кору, паротиту, краснухи4

1 місяць

 

 

Hib-вакцина5

1 місяць,
2-а доза не вводиться, якщо 1-у дозу введено у віці від 12 місяців до 4 років 11 місяців 29 днів

6 місяців,
3-я доза не вводиться, якщо 2-у дозу введено у віці від 12 місяців до 4 років 11 місяців 29 днів